Pred 20 rokmi, 29. apríla 2008, zomrel v úctyhodnom veku 102 rokov švajčiarsky chemik Albert Hofmann. Pri príležitosti 100. narodenín mu vyšla kniha LSD: Moje problémové dieťa.
Albert Hofmann, ktorý sa narodil vo švajčiarskom Badene 11. januára 1906, po štúdiách na univerzite v Zürichu sa dostal do farmaceutických laboratórií v Bazileji. Dostal za úlohu študovať účinky hubového námeľu – kyjaničky purpurovej – a iných rastlín k vytvoreniu látky stimulujúcej dýchací a obehový systém. Pritom sa mu už v roku 1938 podarilo získať derivát kyseliny lysergovej, ktorý označil ako LSD-25. Päť rokov si ho nevšímal. Až 16. apríla 1943 sa naň podíval znova a pri experimentoch sa mu cez prsty dostalo trošku tejto látky do tela. Už cestou domov na bicykli mal nezvyčajné pocity a tak o tri dni neskôr vyskúšal na sebe 250 miligramov LSD. Zažil extrémnu predstavivosť i veľkú nesústredenosť s ľahkým závratom. Podobne sa o svojich pocitoch vyjadrili aj jeho kolegovia, ktorí si trúfli vyskúšať na sebe neznámu látku.
V ďalších rokoch sa Hofmann venoval výskumu halucinogénnych látok, predovšetkým húb, za ktorými podnikol expedíciu do mexických pralesov. Výsledkom bola syntéza psilocybínu. Zaujala ho aj rastlina s vedeckým menom Rivea corymbosa, ktorú mexickí indiáni nazývali ololiuhqui. Prekvapilo ho, keď pri jej analýze našiel aktívny amid kyseliny lysergovej (LSA), ktorý má blízko k LSD. Do Mexika sa vybral znova v roku 1962 aj s manželkou. Hlavným cieľom ich expedície bolo nájsť „Listy pastierky Márie“, teda šalvie divotvornej (Salvia divinorum). Vzorky sa im síce podarilo získať, ale nedokázali z nich izolovať aktívnu zložku. To sa podarilo až ich nasledovníkom a je ňou diterpenoid Salvinorín A.
LSD pokladal Hofmann za liek na dušu a znechutený sledoval vlnu odporu, ktorá sa zdvihla najmä potom, čo sa táto droga dostala do rúk hippiesákom. Ich pohľad na svet, diametrálne odlišný od existujúcich spoločenských konvencií, nahrával odporcom. V roku 1963 vystúpil Albert Hofmann na výročnom zhromaždení Svetovej akadémie umení a vied v Štokholme. Podčiarkol, že skúmanie účinkov LSD znamenalo desaťročie psychoanalýzy, zároveň priznal, že LSD môže byť nebezpečné, ak sa dostane do nepovolaných rúk.
LSD – dietylamid kyseliny lysergovej (C20H25N3O) – je silne halucinogénna droga. Anglický psychiater Humphry Osmond skúmal jej vplyv na schizofrenických pacientov a skúšal ju využiť aj pri liečbe silných alkoholikov. V decembri 2007 švajčiarske úrady dovolili urobiť psychoterapeutické experimenty na pacientoch v posledných štádiách rakoviny alebo iných nevyliečiteľných chorôb. Storočný Hofmann to uvítal a do konca života neprestával veriť, že LSD môže v medicíne veľa znamenať a pomôže pri liečbe niektorých chorôb. „Myslím si, že ľudskej evolúcii nikdy nebolo potrebné mať látku LSD. Je to nástroj, ktorý nás má zmeniť na tých, na ktorých sme určení,“ dôvodil.
Albert Hofmann zomrel na infarkt 29. apríla 2008.
Celá debata | RSS tejto debaty