Založ si blog

Lesmi, miestami „džungľou“, i lúkami preoranými diviačími rypákmi. . .

Prvá marcová sobota sa vydarila. Aspoň 17 turistov, ktorí prijali pozvánku na vychádzku zo Zolnej na Sliač a do Zvolena ako spomienku na zolnianskeho rodáka Jána Halaja, boli s prvým marcový dňom spokojní. Zišlo sa ich celkom 17. Vzhľadom na to, že išlo o prvé podujatie v rámci projektu Živá vlastiveda, je to slušný počet, pritom mnohých odradil dážď v piatok podvečer, obava, že podobné počasie bude vládnuť aj v sobotu, resp. že na trase bude priveľa blata.

 

Toho blata tam síce bolo dosť, ale zase tak primerane, takže nikto z nás neprišiel na Sliač zablatený po uši. Užili sme si aj džungľových zárastov okolo zolnianskeho laharu, ale aj pohodlnej chôdze po lúkach, z ktorých sa otvorili skromné výhľady: z mračien sa črtali temné vŕšky Javoria, stráne Poľany, chrbát Kremnických vrchov… O tom, že je v tomto kraji živo, svedčia stretnutia so srnčou zverou a lúky dokonale preorané diviačími rypákmi. V lese i na lúkach sa objavili prvé nesmelé kvietky pľúcnikov a prvosienok bezbyľových.

 

Vychádzka bola venovaná pamiatke Jána Halaja, ktorý sa narodil v Zolnej pred 100 rokmi, 21. januára 1914. O ňom viac na blogu http://agenturatortura.blog.pravda.sk/2014/01/21/spomienka-na-jana-halaja-dlhorocneho-dirigenta-robotnickeho-spevackeho-zboru/

V tejto chvíli len podčiarknem, že bol nielen pedagógom a viac ako 30 rokov dirigentom Robotníckeho speváckeho zboru vo Zvolene, ale aj ochrancom prírody, autorom knihy Výchova k ochrane prírody, ktorá vyšla v roku 1978 a bola prvou publikáciou venovanou ekologickej výchove v Československu a zároveň bola vyhodnotená ako najkrajšia kniha roka.

 

O samotnej Zolnej na mojom blogu http://agenturatortura.blog.pravda.sk/2013/12/17/dedinka-ktora-zaujala-aj-princa-charlesa/

 

Ak sa niekto v Zolnej zastaví a bude chcieť navštíviť aj tamojší kostol s cennými gotickými freskami, odporúčam vopred sa ohlásiť na tel. čísle 045 – 536 90 52 u pani Púpalovej, ktorá má kľúče od svätostánku. K dispozícii je aj skladačka o tomto historicky i umelecky cennom kostole.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Až na začiatok trasy pri lahare je turistický chodník medzi Zolnou a Sliačom dobre vyznačený (zelená značka), takže skúsenejší turista by tu nemal mať výraznejšie orientačné problémy. Tie môžu prísť len v prípade hustejšej hmly na rozsiahlejších lúkach.

 

Na trase je aj asi 150 – ročný hrab, chránený strom. Vek sa na ňom už výrazne podpísal, takže je to už zbútľavený starec, ktorý sa však snaží, aby aspoň niektoré z jeho konárov zažiarili na jar zeleňou listov. A hoci sa zo svojho miesta nemá šancu pohnúť, je to vzácny doklad života, príklad prirodzenej húževnatosti.

 

V kúpeľoch Sliač vládla skromná fašiangová atmosféra, kde si záujemcovia mohli kúpiť nejakú klasickú špecialitu alebo darček na pamiatku. Na muziku, ktorá mala dotvoriť fašiangovú atmosféru, sme však nečakali. Väčšina zvolila návrat do Zvolena vlakom. Niektorí sa rozhodli zbehnúť do Lieskovca, kde ich lákala Hučavská zabíjačka a s ňou spojený kultúrno-spoločenský program.

 

Na záver treba vyjadriť nádej, že vychádzka k storočnici Jána Halaja bola začiatkom tradície, a teda že na 1. ročník vychádzky Chodníkom Jána Halaja nadviažu ďalšie. Je to jednak z prirodzenej úcty k tejto osobnosti nášho regiónu, jednak je to nenáročné rozhýbanie tela na začiatku jari. A rovnako treba vyjadriť nádej, že aj vedenie mesta Zvolen, do ktorého Zolná administratívne patrí, nebude takéto aktivity ignorovať, ale naopak – bude ich podporovať.

 

A ešte niekoľko fotografií objektívom účastníčky Anky Vakaráčovej:

 

DSC05434

DSC05442

DSC05465

DSC05482

DSC05496

 

Autor námetu tejto vychádzky Jozef Sliacky a sprievodca po trase sa vyjadril, že bola síce prvou akciou v rámci projektu Živá vlastiveda, ale určite nie poslednou. Najbližšiu sobotu sa chystajú turisti na ďalšiu nenáročnú vychádzku z Banskej Bystrice cez Urpín, Vartovku a Kozlinec do Hronseka. O týždeň neskôr, v nedeľu 16. marca, je v pláne návšteva Očovej pri príležitosti 330. výročia narodenia Mateja Bela. Táto nenáročná vlastivedná vychádzka bude spojená s návštevou obnoveného Vígľašského zámku a obnovovaného, kedysi prosperujúceho poľnohospodárskeho majetku Pstruša. V pláne je aj zastávka na očovskom poľnom letisku, kde sľúbil ukázať svoje majstrovstvo letec na motorovom rogale Jozef Seman, ktorý v prípade záujmu môže vziať odvážlivcov aj na malý výlet. Práve takéto nenáročné vychádzky spojené s poznaním a nejakým oživením si kladie za hlavný cieľ Živá vlastiveda. Koncom mesiaca by sa chceli zvolenskí turisti podívať do skutočnej púšte v susednom Poľsku. O niektorých podujatiach sa dozviete aj prostredníctvom blogu, ale informácie môže dostať každý priamo domov, ak sa ozve na mailovú adresu trifoliumzvolen@gmail.com.

22. júl vlani, predvlani a pred šiestimi rokmi

21.07.2017

V posledných rokoch sa 22. júl zapísal do histórie tragédiami, ktoré otriasli verejnosťou nielen v krajinách, v ktorých sa udiali, teda v Nórsku, Čechách a Nemecku. 32-ročný Nór Anders Behring viac »

Deklarácia z Korfu – prvý krok k vzniku Juhoslávie

21.07.2017

Pred 100 rokmi, 20. júla 1917, podpísali na gréckom ostrove Korfu deklaráciu, ktorá viedla k vzniku Juhoslávie. Napriek tomu, že neprežila storočie, zohrala významnú úlohu nielen v balkánskom viac »

Tri plus jedna pesnička na víkend

14.07.2017

júl nájdeme v rodnom liste dvoch speváčok a dvoch spevákov, ktorých pesničky sa stali skutočnými hitmi a predpokladám, že si ich radi vypočujú nielen pamätníci. Jana Petrů 14. júla viac »

Libra, Británia

Finančná situácia britského obyvateľstva sa rapídne zhoršuje

24.07.2017 18:00

Finančná situácia britských domácností sa v júli zhoršila najrýchlejším tempom za tri roky. Domácnosti si nemôžu dovoliť veľké nákupy.

vlajka, Londýn, Veľká Británia, Westminster

Britskí rodičia smrteľne chorého dieťaťa boj za liečbu vzdávajú

24.07.2017 17:06

Britskí rodičia nevyliečiteľne chorého 11-mesačného Charlieho Garda už netrvajú na experimentálnej liečbe a chcú sa s lekármi dohodnúť na tom, ako by ich synovi mohlo byť umožnené zomrieť.

farma, kravy, dojenie

Ľuďom viac zachutilo mlieko, farmy však zanikajú

24.07.2017 17:00

Slovákom v poslednom čase viac zachutilo mlieko, no paradoxne, situácia medzi farmármi nie je taká priaznivá.

HIV, AIDS, vírus

Dieťa nakazené vírusom HIV žije takmer celý život bez liekov aj aktívneho vírusu

24.07.2017 16:52

Deväťročné dieťa pri narodení infikované vírusom HIV prežilo takmer celý život bez liečby, informovali juhoafrickí lekári.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 99
Celková čítanosť: 218958x
Priemerná čítanosť článkov: 2212x

Autor blogu

Kategórie