Dlhodobým, chvíľami triezvym výskumom som prišiel na to, že my na tom našom milom, na korupciu bohatom a na slušné medziľudské vzťahy chudobnom Slovensku, absolútne nedostatočne využívame dary našej prírody.
Určite chcete, aby som vám dal nejaký príklad. Takže napríklad…
Čo tak zriadiť Inštitút bútľavej alebo dutej vŕby? Skvele by nahradil mnohé naše úrady. Také vŕby by boli estetickejšie, zdravšie a lacnejšie ako mnohé verejno-právne, neraz až nesvojprávne inštitúcie, boli by nádherným doplnkom mestských a prímestských parkov… Viem, viem, niektoré vŕby by boli z toho veľmi smutné, ale v rámci zachovania rovnováhy v prírode by sme vysadili aj také, ktorým by sme rozprávali pikošky, kto s kým, kedy, kde, ako, prečo a za čo… Takýto inštitút by ochránil aj stále početnejších posvätených spovedníkov, a to nielen od návalu práce, ktorá ich oberá o čas na bezstarostné rozjímanie v mene spásy našich duší, ale najmä od pokušenia, keď sa im prídu zveriť večné panny so svojím prvým hriechom.
Sadenie bútľavých vŕb by vynikajúco nahradilo obľúbené sadenie lipiek a dubčekov… Samozrejme, chcelo by to ešte urobiť seriózny výskum o vplyve sadenia týchto drevín na ľudové masy, eventuálne na mentálny stav populácie a jej vodcov zvlášť. Okrem bútľavých vŕb by som odporúčal sadil aj liesky. Okrem toho, že by v ich orieškoch mohli novodobé Popolušky hľadať črievičky, zlaté šaty, najmodernejšie tablety, antikoncepčné tabletky a iné veci nevyhnutné pre holú existenciu, čím by romanticky a zdravo nahradili inštitút „Modré z neba“, v praktickom živote by sa uplatnili aj lieskové palice, a to nielen vo fazuľovom záhone. Ukazuje sa, že naši starí rodičia a ľudová alchýmia mali pravdu, keď tvrdili, že liesková masť je vynikajúci výživný doplnok, ktorý podporuje chuť do práce a rozvíja myslenie, pričom formuje najmä zadné časti tela.
Nepodcenil by som však ani sadenie spomínaných dubčekov a lipiek. Takmer štvrťstoročným výskumom sa môjmu tímu, zloženému z budúcich bezdomovcov, podarilo zistiť, že aj z dubčeka môže vyrásť poriadny dubisko. Neosvedčilo sa však polievať ho drienkovicou.
Neosvedčilo sa ani sadenie umelých stromčekov. Napriek intenzívnemu polievaniu nezarodili zlatými jablkami.
Čo sa týka lipiek, sebakriticky musím priznať, že napriek najväčšej snahe sa mi zatiaľ nepodarilo ani potvrdiť, ani vyvrátiť tvrdenie jednej ľudovej pesničky, že vraj „pod lipkou zelenou jedna mala dve…“ Sľubujem, že v tomto výskume budem pokračovať, pravda pomoc ochotných mužov a ešte ochotnejších žien je v tomto prípade viac ako žiaduca. Skorumpované eurofondy, žiaľ, ani v tomto smere nie sú všeliekom.
Toľko zatiaľ predbežná správa z chvíľami triezveho výskumu… Viac v knihe, ktorá vyjde, až bude zrúbaný nielen posledný strom, ale aj posledný vydavateľ.
Celá debata | RSS tejto debaty