Založ si blog

Dvaja svetoznámi literáti: Jevgenij A. Jevtušenko a Edmond Rostand

S prvým aprílom sa spájajú životné osudy viacerých významných literátov. Pred rokom, 1. apríla 2017, zomrel ruský básnik Jevgenij Alexandrovič Jevtušenko a pred 150 rokmi, 1. apríla 1868, sa narodil v Marseille francúzsky básnik a dramatik Edmond Rostand.

 

Jevgenij A. Jevtušenko

Jevgenij Alexandrovič Jevtušenko sa narodil 18. júla 1932 v Irkutskej oblasti, kde boli jeho rodičia geológmi, pravda, matka sa rozhodla zameniť tvrdú prácu v prírode za hereckú a spevácku kariéru. Na konci štúdií v Literárnom inštitúte vydal básnickú zbierku Prieskumníci budúcnosti a autobiografickú poému Stanica zima, v ktorej sa vrátil do svojho rodiska. Zapájal sa do verejného a politického života a aktuálne témy sa stali aj hlavným námetom jeho básní, vytvoriac spolu s Roždestvenským a Voznesenským nový prúd ruskej poézie. Za Chruščevovej vlády sa stal Jevtušenko hlasom ruského obrodenia, ktoré však skoro pohaslo po nástupe Leonida Iljiča Brežneva. Napriek tomu bol to práve Jevtušenko, ktorý našiel v sebe odvahu a odsúdil inváziu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968, v roku 1974 nútenú emigráciu Alexandra Solženicyna, i komunistickú cenzúru. V roku 1991 sa vysťahoval do USA, kde prednášal ruskú literatúru na univerzite v oklahomskom meste Tulsa, v ktorom zomrel pred rokom, 1. apríla 2017.

V počiatkoch svojej tvorby bol Jevtušenko ovplyvnený komunistickými ideálmi, neskôr sa postavil na druhú stranu barikády, hoci niektorí jeho kritici mienia, že tak robil z vypočítavosti a písal len to, čo mu komunistická cenzúra dovolila. V básni Monológ beatnikov napísal verš „zo spasiteľa je náhle vrah“, čo má byť jasná narážka na stalinský režim. V roku 1961 sa v literárnej Gazete objavila Jevtušenkova báseň Babin Jar, ktorou upozornil na fašistické zverstvá v Kyjeve, o ktorých prinášali historici skreslené informácie. Báseň inšpirovala Dmitrija Šostakoviča ku skomponovaniu symfónie, ktorá mala premiéru v Moskve 18. decembra 1962.

Jevgenij A. Jevtušenko sa pokúsil aj o prozaickú tvorbu, čoho výsledkom sú romány Kde rastú najkrajšie jahody, v ktorom zobrazil obdobie perestrojky, a autobiografia Neumieraj pred smrťou.

Edmond Rostand

Pred 150 rokmi, 1. apríla 1868, sa narodil v Marseille básnik a dramatik Edmond Rostand. Zomrel v rodnom meste 2. decembra 1918, teda ako 50-ročný, keď ho zasiahla epidémia španielskej chrípky.

Talent zdedil po otcovi, ktorý sa takisto pokúšal o poetickú tvorbu. Mal 22 rokov, keď sa celá rodina presťahovala do kúpeľného mestečka Luchon. Jeho prostredie ho inšpirovalo k napísaniu hudobnej komédie Le Gant Rose – Čerevná rukavica – a zbierky básní.

V roku 1890 spojil svoj život s poetkou Rosemondou Géradovou, s ktorou mal synov Jeana a Mauricea. Druhý z nich zdedil po rodičoch básnické vlohy. Napriek tomu, že manželov spojoval záujem o poéziu, Edmond sa cítil byť v tieni manželky, v roku 1915 opustil rodinu a odišiel do Paríža. „Dobré manželstvo by bolo také, v ktorom by ste cez deň zabúdali, že ste milenci, a v noci, že ste manželia,“ vyjadril sa na túto tému.

Nerozviedli sa a Rosemonde sa ako vdova vzorne starala o mužovu literárnu pozostalosť. K nej patrí aj najhranejšia Rostandova veršovaná komédia Cyrano z Bergeracu, ktorá mala premiéru v roku 1897. Známy slovenský herec Karol Machata sa v jednom rozhovore vyjadril, že práve Cyrano bola jeho najobľúbenejšia postava. Na najvýznamnejšej francúzskej divadelnej scéne Comédie Française uviedli aj ďalšie Rostandove diela, ako je spomínaná Červená rukavica, Dvaja pieroti alebo Romantici, za ktorú sa stal ako 33-ročný, a teda ako najmladší, členom Francúzskej akadémie. „Vyvolávať smiech znamená dávať zabudnúť,“ vyjadril sa pri jednej príležitosti. Potvrdil, že komédiu dáva na prvé miesto vo svojej tvorbe, hoci sa pokúsil aj o drámy.

Skutok sa nestal. .. Ani v prípade Jozefa Lenárta?

03.04.2018

Pred 95 rokmi, 3. apríla 1923, sa narodil v Liptovskej Porúbke Jozef Lenárt, politik, ktorý sa podieľal na smerovaní československej politiky od 50. rokov po november ´89. Od novembra ´89 uplynulo viac »

Bola to vražda alebo „iba“ únos?

26.03.2018

Slovenskom otriasa tragická udalosť - vražda dvoch mladých ľudí. Bude vyšetrená? Dostane sa vrah (vrahovia) pred súd? Dostane (dostanú) spravodlivý trest? A nielen oni, ale aj tí, ktorí si viac »

Marx zomrel. A čo marxizmus?

14.03.2018

Titulok je možno pre niekoho provokačný. Faktom je, že Karl Marx, nemecký filozof, zakladateľ ideológie, ktorá ovplyvnila dejiny sveta najmä v minulom storočí, 14. marca 1883, teda pred 135 viac »

Gazprom, Nordstream

Slovensko zvládlo veľkú plynovú hru

20.04.2018 07:00

Slovensko odvrátilo obrovskú plynovú hrozbu. Krajina si po rokoch veľkých sporov zachová pozíciu najväčšieho prepravcu ruského plynu do EÚ.

James Comey

Kongres dostal memorandá bývalého šéfa FBI Comeyho o rozhovoroch s Trumpom

20.04.2018 06:05

Podľa agentúry AP ide o 15 strán dokumentov obsahujúcich nové podrobnosti o sérii rozhovorov vrátane schôdzok v týždňoch pred odvolaním Comeyho v máji 2017.

stroj výrub Dunaj

Štátny podnik rúbe stromy, ochranári sa búria

20.04.2018 06:00

Stromy na brehu Dunaja medzi Čunovom a Dobrohošťou sú preč. Vzácne dreviny pri starom koryte vyrúbal Slovenský vodohospodársky podnik.

NASA

Americký Senát tesne odhlasoval Trumpovho nominanta na post šéfa NASA

19.04.2018 23:02

Kongresmana Jima Bridenstina, pilota amerického námorníctva v zálohe, podporilo 50 proti 49 senátorom. Bridenstine sa stal 13. riaditeľom tohto úradu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 110
Celková čítanosť: 256469x
Priemerná čítanosť článkov: 2332x

Autor blogu

Kategórie