Založ si blog

Víťaz nad kurucmi

Cisársky generál Sigbert Heister zasadil v bitke pri Trenčíne rozhodujúci úder povstaniu proti viedenskému dvoru ovládanému Habsburgovcami. Zomrel v rodnom Kirchbergu an der Raab pred 300 rokmi, 22. februára 1718.

 

Gróf a cisársky poľný maršal Sigbert Heister sa narodil v roku 1646. Rozhodol sa ísť v stopách otca, ktorý to dotiahol na post podpredsedu cisárskej vojenskej rady. Zúčastnil sa bojov proti Turkom pri Viedni v roku 1683 a o tri roky neskôr sa stal generálom. Vyznamenal sa v bojoch s Osmanmi v Sedmohradsku a pri Zete na rieke Tisa mu Eugen Savojský zveril velenie pravého krídla. V roku 1703 by sme ho stretli v Bavorsku a Tirolsku, kde velil vojakom, ktorí potláčali sedliacku rebéliu. Prejavil sa ako verný stúpenec habsburského dvora a bojovník proti prenikaniu protestantských ideí. Vyzerá to tak, že s potláčaním povstaní mal Sigbert Heister skúsenosti a už ako poľného maršala ho v roku 1704 poslali na Slovensko, aby viedol labancov – cisárskych vojakov – do boja proti kurucom, ktorí bojovali pod vlajkou sedmohradského kniežaťa Františka II. Rákocziho. Na Vianoce 1704 úspešne zvládol boj pri Trnave, pravda za cenu veľkých strát. Po bitke prikázal, aby všetkých zajatých kurucov, vrátane ranených a chorých, ktorých našli v Trnave a okolí, popravili.

K rozhodujúcemu boju medzi labancami a kurucmi došlo 3. augusta 1708 pri Trenčíne. Cisárski vojaci sa dostali na dohľad nepriateľa po namáhavom nočnom pochode. Heister videl, že kuruci majú výraznú početnú prevahu i lepšie postavenie, preto sa rozhodol pre ústup k Trenčianskemu hradu. Dostal sa však do paľby kuruckého delostrelectva a do tyla sa mu dostala kurucká jazda. Jej veliteľ Laurinc Pekri však neodhadol terén. Jeho jazdci museli prejsť po úzkej hrádzi medzi rybníkmi, čím sa ich úderná sila citeľne oslabila. Rozkaz na ústup spôsobil ďalší chaos, čo využil cisársky generál Ján Pálffi, prešiel do protiútoku a mnohí kuruci volili panický útek, čo vnieslo neistotu aj do radov ďalších kuruckých jednotiek. Sám Rákoczi sa síce snažil zdvihnúť morálku svojho vojska, ale keď pri preskakovaní priekopy jeho kôň spadol a on zostal na bojovom poli v bezvedomí, chaos nabral na sile, väčšina kurucov volila útek, alebo sa dávala zajať, zachrániac si tak holý život. O bitke bolo rozhodnuté. Padlo v nej okolo 3 000 kurucov a okolo 500 z nich sa dostalo do zajatia. Medzi zajatcami bol aj terchovský rodák Juraj Jánošík, ktorý zamenil kuruckú za cisársku uniformu, aby sa napokon pridal k zbojníkom a tak sa navždy zapísal do našej histórie a najmä do povestí slovenského ľudu. Na strane cisárskych vojsk narátali len okolo 200 padlých.

Po bitke pri Trenčíne poľný maršal Heister dobýjal kurucmi obsadené hrady na Považí, obsadil stredoslovenské banské mestá, Nitru a ďalšie západoslovenské mestá. Všetko urovnal mier, podpísaný 1. mája 1711 v rumunskom meste Satu Mare. Po ňom sa Heister opäť sústredil na vojnu s Turkmi. V roku 1717 velil habsburským vojskám v bitke o Belehrad, v ktorej padol jeho syn. Vrátil sa do svojho zámku v Kirchbergu na východe Štajerska, kde sa venoval chovu koní a dobytka a kde dal vybudovať rybníky, a kde zomrel pred 300 rokmi, 22. februára 1718.

Skutok sa nestal. .. Ani v prípade Jozefa Lenárta?

03.04.2018

Pred 95 rokmi, 3. apríla 1923, sa narodil v Liptovskej Porúbke Jozef Lenárt, politik, ktorý sa podieľal na smerovaní československej politiky od 50. rokov po november ´89. Od novembra ´89 uplynulo viac »

Dvaja svetoznámi literáti: Jevgenij A. Jevtušenko a Edmond Rostand

03.04.2018

S prvým aprílom sa spájajú životné osudy viacerých významných literátov. Pred rokom, 1. apríla 2017, zomrel ruský básnik Jevgenij Alexandrovič Jevtušenko a pred 150 rokmi, 1. apríla 1868, viac »

Bola to vražda alebo „iba“ únos?

26.03.2018

Slovenskom otriasa tragická udalosť - vražda dvoch mladých ľudí. Bude vyšetrená? Dostane sa vrah (vrahovia) pred súd? Dostane (dostanú) spravodlivý trest? A nielen oni, ale aj tí, ktorí si viac »

Gazprom, Nordstream

Slovensko zvládlo veľkú plynovú hru

20.04.2018 07:00

Slovensko odvrátilo obrovskú plynovú hrozbu. Krajina si po rokoch veľkých sporov zachová pozíciu najväčšieho prepravcu ruského plynu do EÚ.

James Comey

Kongres dostal memorandá bývalého šéfa FBI Comeyho o rozhovoroch s Trumpom

20.04.2018 06:05

Podľa agentúry AP ide o 15 strán dokumentov obsahujúcich nové podrobnosti o sérii rozhovorov vrátane schôdzok v týždňoch pred odvolaním Comeyho v máji 2017.

stroj výrub Dunaj

Štátny podnik rúbe stromy, ochranári sa búria

20.04.2018 06:00

Stromy na brehu Dunaja medzi Čunovom a Dobrohošťou sú preč. Vzácne dreviny pri starom koryte vyrúbal Slovenský vodohospodársky podnik.

NASA

Americký Senát tesne odhlasoval Trumpovho nominanta na post šéfa NASA

19.04.2018 23:02

Kongresmana Jima Bridenstina, pilota amerického námorníctva v zálohe, podporilo 50 proti 49 senátorom. Bridenstine sa stal 13. riaditeľom tohto úradu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 110
Celková čítanosť: 256467x
Priemerná čítanosť článkov: 2332x

Autor blogu

Kategórie