Založ si blog

Zvolen v spomienkach

Mesto Zvolen vydalo knižku Zvolen 1918 – 1989 v príbehoch a spomienkach obyvateľov.

 

Na tomto blogu sa málokedy vyjadrujem pozitívne o živote v mojom meste Zvolen, ale tentoraz musím urobiť výnimku. V týchto dňoch sa totiž dostáva do rúk čitateľov obsahovo i graficky sympatická knižka Zvolen 1918 – 1989 v príbehoch a spomienkach obyvateľov. Na 270 stranách približuje kolektív autorov pod vedením zostavovateľa Jozefa Poliaka dejiny Zvolena od vzniku Československej republiky až takmer do jej rozpadu. Sú to príbehy a spomienky podané väčšinou rýdzo laicky, ale určite úprimne, ale i také, ktoré majú vysokú beletristickú úroveň. Faktom je, že sú to všetko príbehy, ktoré v tom, kto prežil podstatnú časť života v meste Zvolen, vyvolajú spomienky na detstvo či mladé letá a doslova ho prinútia dať priechod citom – možno krásnym, možno i smutným, nenahraditeľným, až nostalgickým. Každý z nich má svoju hodnotu.

 

„Narodil som sa dvadsiateho októbra 1944,“ hovorí Marián, dnes už samozrejme v penzijnom veku. „Starká spomína, že môj príchod na svet nebol ľahký. Bolo povstanie a boje sa blížili k mestu. Pôrodná baba bývala v dome asi 200 metrov od nás, no môjmu strýkovi vraj trvalo vyše hodiny, kým ju k nám priviedol.“

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

To je začiatok jednej zo spomienok na zvolenské roky dávno minulé. Tentoraz si spomína dnes 69-ročný Marián Beňuš, ktorého najväčšou záľubou sa stala mágia, kúzelníctvo, a čarovať neprestal dodnes, pravda, má na to dôvod – musí čarovať s dôchodkom, aby on a jeho rodina prežili. V knižke je veľa príbehov a ešte viac je tých, ktoré sa do nej zatiaľ nevmestili, takže je pravdepodobné, že toto hodnotné dielo sa dočká aj druhého vydania.

 

Návrat do tragických vojnových čias

 

Veľmi emotívne a publicisticky kvalitné je rozprávanie Stely Mikulovej (1937). Mala sedem rokov, keď sa do jej života zapísalo Slovenské národné povstanie. Žiaľ, v negatívnom zmysle. Jej otec, bankový úradník, bol medzi 11 ľuďmi, ktorých na Hronskom moste medzi Rybármi a Hájnikmi na Sliači 17. septembra 1944 zastrelili chlapi, ktorí sa vydávali za partizánov. O päť dní na to síce trojica vrahov dostala zaslúžený trest smrti, život ich obetiam to však už nikto nikdy nevráti. Napriek tomu, že išlo o jednu zo smutných a tragických udalostí SNP, pani Stela, potlačiac v sebe smútok, ju podáva neskutočne citlivo.

 

Škandálplac

 

Medzi najaktívnejších autorov, ktorí sa podieľali na tvorbe spomienkovej knižky o Zvolene, sa radí 68-ročný Marián Kološta, spevák, kultúrny pracovník, dlhoročný šéf železničiarskeho domu kultúry. V tejto chvíli nechajme bokom jeho spomienky na hudobné tradície Zvolena a nahliadnime trošku do jeho spomienok na detské letá:

 

„Oproti kinu Živena bolo miesto vyhradené na celoročnú zábavu. Domáci ho nevolali inak ako „škandálplac“ a veru veselo tam bývalo do neskorej noci. Od jari do jesene sa tu striedali majitelia kolotočov, húpačiek (hojdačiek), strelníc a množstva iných rôznych púťových atrakcií. Boli to väčšinou zástupcovia „lehkého průmyslu“ z Čiech a Moravy, ktorých mali Zvolenčania zaškatuľkovaných do kategórie „šlajfiari“. Dobové kolotoče – od malých, detských, po veľké, retiazkové, húsenkové dráhy, ruské kolá, rôzne bludiská, strašidelné zámky a neskôr aj autodrómy, strelnice klasické aj mechanické s množstvom lákavých trofejí pre úspešných strelcov pozývali k pokladniam a ponúkali rôzne bonusy. No a chýbať samozrejme nesmela lákavá lepkavá pestrofarebná cukrová vata, veľká sladká točená tyčinka v dúhových farbách, pravý „krumpľový cukor“ či tvrdý krájaný turecký med a pojazdný zmrzlinár so svojou pomaľovanou trojkolkou…“

 

Možno si poviete, čo je na tom? Však takéto atrakcie ponúkajú aj dnešné jarmoky? Nie, priatelia, tie naše, na ktoré si my, trošku odrastenejší, spomíname, mali svoju atmosféru, s ktorou sa spájajú neskutočne živé deje. Možno nostalgické, ale asi to už inak nejde. Možno naši pravnuci budú rovnako spomínať na tie jarmoky dnešné.

 

„Naším ihriskom bola ulica,“ načrel do spomienok 79-ročný Ladislav Kmeť. „Ako menší sme sa hrávali na skrývačky, brkance (hlinené guľky sme posúvali prstom do vopred vyhĺbenej jamky), už ako väčší sme hrávali fodbal (futbal) s handrovou loptou.“ Opäť jedna zo spomienok na detské roky, ktoré – nech boli akokoľvek zložité – sme vnímali – a doteraz vnímame – ako krásnu etapu svojho života. V knihe však nechýbajú ani smutné spomienky. Nechajme rozprávať Ladislava Kmeťa: „Po obsadení Zvolena Nemcami a obnovení železničnej dopravy sa stalo, že na rampách vybuchol v osobnom vozni granát alebo mína, s ktorou sa nemecký vojak hral. Keď sme počuli na železničnej trati výbuch, hneď sme tam utekali. Už tam stáli ľudia a prizerali sa. Bolo vidieť zdemolovaný osobný železničný vozeň. Ranených odnášali do nemocnice. A už neviem, kto mi povedal: pozri sa hore, na strechu. Nemal som to urobiť. Na Figušovom dome som videl vyhodenú odtrhnutú ľudskú nohu, a akoby sa ešte hýbala. Tento pohľad ma potom strašil niekoľko nocí.“

 

Reťaz spomienok sa končí rokom 1989. Na vtedajší november si zaspomínal jeden z aktérov zvolenskej „nežnej revolúcie“ Boris Kršňák. Je toho naozaj veľa, na čo by sa dalo vo Zvolene – a nielen v tomto meste – spomínať. Kniha, ktorú vydalo Mesto Zvolen so zostavovateľom Jožom Poliakom a jeho občianskym združením KUL-TUR, je naozaj svetlým príkladom, ako priblížiť nedávnu históriu mesta tým najprirodzenejším, po predkoch zdedeným spôsobom – v jednoduchom rozprávaní, priam v povestiach, ktoré sa zapíšu hlboko do pamäti.

„Žena za pultom“ by mala deväťdesiat

28.05.2018

Dnes niečo pre televíznych pamätníkov. Medzi najsledovanejšie seriály v 70. rokoch patrila „Žena za pultom“, v ktorej hrala hlavnú úlohu Jiřina Švorcová, ktorá sa narodila pred 90 rokmi, 25. mája 1928. Po absolvovaní pražskej DAMU sa na celé štyri desaťročia upísala Divadlu na Vinohradoch. Kritika najvyššie hodnotila jej postavy v hrách Pavla Kohouta Dobrá [...]

Osud ho zahnal až na „koniec sveta“

22.05.2018

„Osud si ma vybral, aby ma dobre popreháňal“, vyjadril sa Martin Kukučín s jeho príznačným humorom. Väčšinu života prežil v cudzine, no stal sa spisovateľom slovenským. Zomrel pred 90 rokmi, 21. mája 1928, v chorvátskom Pakraci. Oravská dedina Jasenová pod majestátnym Chočom sa môže pochváliť významnými rodákmi. V predošlom blogu som spomenul herca [...]

„Divný Janko“ 20. storočia

21.05.2018

„Borodáč nás učil po javisku chodiť, Jamnický tancovať,“ napísal vo svojich memoároch herec František Zvarík. Herec, režisér, scenárista a pedagóg Ján Jamnický sa narodil pred 110 rokmi, 20. mája 1908. Ján Jamnický pochádzal z rodiny evanjelického farára z oravskej dediny Jasenová, situovanej pod majestátnym Chočom. Nemohol si nevšímať malebnú prírodu [...]

Peter Pellegrini

Podpredsedovia alebo Šutaj Eštok. Nový šéf Hlasu bude známy na prelome mája a júna

20.04.2024 13:07

Milan Majerský predpokladá, že poslanci KDH zahlasujú za zvolenie súčasného ministra Richarda Rašiho do funkcie predsedu parlamentu.

armáda usa

Americké jadrové zbrane bližšie k Slovensku? Na svojom území ich chce mať aj Poľsko

20.04.2024 12:46

Americké jadrové zbrane sú od novembra 2009 v Belgicku, Nemecku, Taliansku a Holandsku.

univerzita

Mladí Američania páchajú rekordne veľa samovrážd. Nikto presne nevie prečo

20.04.2024 11:28

"Tak veľmi si prajem, aby nám býval dal šancu mu pomôcť," hovorí Katherine Salasová zlomeným hlasom.

Italy Politics

Skrachované vzťahy šéfov vlád. Expremiér Babiš nie je jediný. Talianska líderka odkopla muža, keď sa zaliečal inej žene

20.04.2024 10:49

Rozvodom sa skončilo manželstvo už viacerých niekdajších predsedov vlád Českej republiky. A ktoré rozchody známych politikov vlani zvlášť rezonovali?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 114
Celková čítanosť: 494815x
Priemerná čítanosť článkov: 4340x

Autor blogu

Kategórie